bezgotowkowe

Rozliczenia bezgotówkowe przedsiębiorców w grudniu 2016

Przedsiębiorcy, którzy dokonują lub przyjmują płatności związane z wykonywaniem działalności gospodarczej, muszą je realizować za pośrednictwem swojego rachunku bankowego, jeżeli:

  • drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca (czyli transakcja jest dokonywana pomiędzy przedsiębiorcami) oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro.

Kwotę 15.000 euro przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji. Średni kurs euro z dnia 30 listopada 2016 r. wyniósł 4,4384 zł (tabela NBP nr 231/A/NBP/2016).

Tym samym w przypadku transakcji realizowanych w grudniu 2016 r. równowartość 15.000 euro wynosi 66.576 zł.

Żródło: Redakcja Gazety Podatkowej

mikolaj_str

Promocja od Mikołaja !!!

Uwaga, Mikołaj!

Dla każdego, kto w grudniu 2016 podpisze umowę roczną z Biurem Rachunkowym Mazovia, kalendarz książkowy na 2017 r. w prezencie!

Zapraszamy!

13

13-tka oskładkowana?

Wiele firm z tytułu podsumowania rocznej pracy wypłaca pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne. Czasami jest ono również wypłacane po ustaniu zatrudnienia. Niekiedy pracodawca na koniec roku przekazuje pracownikom nagrody rzeczowe. Czy tego rodzaju świadczenia podlegają składkom ZUS?

Na podstawie regulaminu wynagradzania obowiązującego w firmie zatrudnionym pracownikom na koniec grudnia 2016 r. przekażemy nagrody roczne. Czy kwota tej wypłaty będzie oskładkowana?

TAK. Od wypłaconych nagród rocznych pracodawca zobowiązany jest naliczyć składki ZUS.

Podstawę wymiaru składek (społecznych i zdrowotnej) dla pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychód ten uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. Stanowią go w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponadto przychodem takim są świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Taką definicję przychodu pracowniczego określa art. 12 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Zatem wypłacone pracownikom nagrody roczne za pracę – jako przychód ze stosunku pracy – stanowią podstawę wymiaru składek ZUS.

 

Na koniec roku wypłacimy nagrody roczne kilku pracownikom, z którymi rozwiązaliśmy w tym roku umowy o pracę. Otrzyma ją też osoba, która po rozwiązaniu umowy o pracę przeszła na emeryturę. Czy od wypłaconych tym osobom nagród mamy naliczyć składki ZUS?

TAK. Składkom ZUS będzie podlegać nie tylko nagroda roczna wypłacona obecnym pracownikom, ale także byłym, w tym osobie przebywającej na emeryturze.

Do przychodu pracowniczego, o którym mowa w odpowiedzi na pierwsze pytanie, zalicza się również nagrodę roczną wypłaconą byłemu pracownikowi po ustaniu zatrudnienia. O tym bowiem czy dana wypłata stanowi przychód z umowy o pracę nie decyduje faktyczne pozostawanie w zatrudnieniu danego pracownika w momencie dokonania przez pracodawcę wypłaty. Istotne jest natomiast to, że jest ona należna za okres, w którym dana osoba była jeszcze zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Zatem wypłacona nagroda roczna byłym pracownikom (w tym emerytowi) z tytułu zatrudnienia wykonywanego przed rozwiązaniem umowy o pracę oraz przejściem na emeryturę, jako przychód ze stosunku pracy podlega oskładkowaniu. Przepisy dotyczące składek ZUS nie przewidują wyłączenia takiego rodzaju przychodu z podstawy wymiaru składek.

Warto dodać, że wypłacone byłym pracownikom nagrody roczne w grudniu br. należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA sporządzonym za te osoby za grudzień 2016 r. Pracodawca przekaże je do ZUS w terminie do 16 stycznia 2017 r. (15 stycznia 2017 r. to niedziela). Przy czym byłych pracowników należy wykazać w tych dokumentach z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 X X.

 

Od 1 listopada 2016 r. pracownik przebywa na emeryturze. Pod koniec stycznia 2017 r. wypłacę mu nagrodę roczną za 2016 r. Czy od kwoty tej wypłaty będę musiał potrącić składki emerytalno-rentowe, skoro przychody byłego pracownika w sierpniu 2016 r. przekroczyły roczny limit podstawy ich wymiaru?

TAK. Wypłacona w styczniu 2017 r. nagroda roczna za 2016 r. stanowi dla byłego pracownika podstawę wymiaru składek m.in. emerytalnej i rentowych za styczeń 2017 r. W konsekwencji od kwoty tej wypłaty pracodawca naliczy byłemu pracownikowi – emerytowi składki na te ubezpieczenia.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć kwoty, która odpowiada 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Tak wynika z art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W 2016 r. granica podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia wynosi 121.650 zł.

Zasadą jest, że do czasu osiągnięcia kwoty tego limitu pracodawca nalicza i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od pełnej podstawy ich wymiaru. Natomiast od nadwyżki ponad kwotę tego limitu zaprzestaje dalszego ich naliczania i opłacania do końca danego roku kalendarzowego.

W związku z tym, że przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek odnoszą się do przychodu, który określony jest w przepisach o pdof, decydujące znaczenie ma tutaj moment wypłaty nagrody rocznej lub postawienia jej do dyspozycji pracownika. Zatem rozstrzygającą jest tutaj data wypłaty rocznej nagrody byłemu pracownikowi (bądź postawienia jej do jego dyspozycji), nie zaś okres, którego dotyczy.

Oznacza to, że bez znaczenia jest fakt, iż pracownik, o którym mowa w pytaniu, przekroczył w 2016 r. roczny limit podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych, ponieważ wypłacona tej osobie nagroda roczna będzie stanowiła przychód osiągnięty przez nią w 2017 r.

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.)

Źródło: Gazeta Podatkowa nr 91 (1341) z dnia 14.11.2016
emeryci

Powrócili emeryci z „tamtych” lat …

Sejm przywrócił wiek emerytalny – informacja resortu pracy

W dniu 16 listopada 2016 r. resort pracy na stronie internetowej www.mpips.gov.pl poinformował, że: „Sejm RP przyjął dziś ustawę, przywracającą wiek emerytalny, której projekt zgłosił Prezydent RP. Od 1 października 2017 r. na emeryturę będą mogły przechodzić kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat.

Podstawowym założeniem ustawy jest pozostawienie decyzji o przejściu na emeryturę samym zainteresowanym. Indywidualnie ocenią oni swój stan zdrowia, sytuację i pozycję na rynku pracy, uwzględnią plany dotyczące długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej. Dzięki informacji z ZUS dowiedzą się, na jaką emeryturę będą mogli liczyć.  Wówczas będą mogli zadecydować, czy skorzystają z prawa do emerytury w wieku wskazanym w ustawie czy też będą kontynuować pracę zawodową, przesuwając w czasie swoje przejście na emeryturę. (…)”.

Redakcja Ubezpieczeń i Prawa Pracy

maly-podatnik

Mali podatnicy – większe prawa

Wysokość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w 2017 r. nie może przekraczać kwoty 215 tys. zł. Do jednorazowej amortyzacji mają prawo podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy

Kto ma prawo do jednorazowej amortyzacji?

Podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Ważne!

Przy określaniu limitu 50 000 euro odpisów amortyzacyjnych nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od nieprzekraczającej 3 500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak skorygować odpisy amortyzacyjne po otrzymaniu dotacji

Jednorazowa amortyzacja stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis. Natomiast zasady dotyczące pomocy de minimis uregulowane zostały rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE l 06.379.5 z dnia 28 grudnia 2006 r.).

Kto jest małym podatnikiem?

Z możliwości stosowania jednorazowej amortyzacji mogą skorzystać, jak zostało już wspomniane, mali podatnicy lub podatnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Status małego podatnika, zdefiniowany w ustawie o podatku od osób fizycznych, zakłada, że mały podatnik to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.

Oznacza to, że w 2017 r. za małego podatnika można uznać tego, którego przychód ze sprzedaży wraz z podatkiem od towarów i usług za 2016 r. nie przekroczył kwoty 5 157 000 zł (kurs euro w dniu 3 października 2016 r. wyniósł 4,2976 zł; tabela średnich kursów walut obcych NBP nr 191/A/NBP/2016).

Czytaj więcej na: Infor.pl

aplikacja-jpk

Bezpłatna aplikacja JPK

Bezpłatna aplikacja JPK – komunikat Ministerstwa Finansów

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w dniu 28 października 2016 r. pojawił się komunikat  „Bezpłatna aplikacja JPK”. MF przypomina w nim, że od 1 stycznia 2017 r. mali oraz średni przedsiębiorcy będą zobowiązani do comiesięcznego składania pliku JPK_VAT (tj. ewidencja zakupu i sprzedaży VAT), a pierwsze sprawozdania złożą za styczeń 2017 r.

Jak wynika z tego komunikatu, aby ułatwić małym i średnim przedsiębiorcom wypełnianie tego obowiązku, przygotowano bezpłatną aplikację do złożenia JPK. Oprogramowanie to będzie umożliwiało walidację danych wejściowych zapisanych w arkuszu kalkulacyjnym, generowanie dokumentu JPK_VAT w oparciu o przygotowane w ten sposób dane, a następnie import przygotowanego dokumentu JPK do MF. Aplikacja jest już gotowa dla systemu operacyjnego Windows, planowane jest także udostępnienie jej w systemie Linux.

MF wyjaśniło ponadto, że rozszerzenie katalogu podmiotów, które mają obowiązek raportowania, ma na celu pozyskanie bieżącej informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT. Zdaniem MF, umożliwi to skuteczną identyfikację wyłudzeń, unikania opodatkowania oraz ustalenie powiązań pomiędzy przedsiębiorcami i lepsze typowanie podmiotów do kontroli. MF podkreśliło także, że wpłynie to na szybsze przekazywanie zwrotów podatku w przypadku, gdy transakcje nie  będą budziły wątpliwości.

Źródło: Gofin.pl